O mnie

Nazywam się Kacper Obrzut i studiuję grafikę na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. W życiu zawodowym jestem programistą. Zajmuję się tworzeniem aplikacji mobilnych oraz stron internetowych.

Oprócz tego interesuję się fotografią, muzyką i podróżami. Wszystkie pasje łączy jeden, wspólny element: proces tworzenia. To właśnie interesuje mnie najbardziej. Ciągłe obserwacje otaczającego świata nakłaniają mnie do ulepszania go. Nie tylko za pomocą szeroko pojętych aplikacji.

Fascynuje mnie każdy element projektowania. Od momentu zrzeszenia się grupy, poprzez prototypowanie i wymyślanie pomysłów, zakończywszy na marketingu i kreowaniu wizerunku. Stąd wybrałem takie studia, a nie inne. Łączą one moje kompetencje w pewną całość, którą wykorzystuję w codziennych działaniach.

W fotografii tworzę za pomocą światła, w muzyce – nut, w programowaniu – magicznie wyglądających literek. Mam umysł ścisłowca, jednak nie mam problemu z kreatywnym myśleniem. To w znacznym stopniu pomaga mi przy rozwiązywaniu różnych zagadnień.

Oprócz tego lubię podróże. Nie dlatego, żeby jeździć i zwiedzić jak najwięcej miejsc, w celu pochwalenia się znajomym lub na blogu (chociaż to też). Odkryte miejsca stanowią dla mnie inspiracje w projektowaniu przestrzeni i w poznawaniu kultur. Uczą mnie one także nawiązywania kontaktów i postrzegania problemów z różnych perspektyw.

 

Kacper Obrzut - Twarz

 wysokie iso – kacper obrzut

Do stworzenia bloga zbierałem się dość długo. Zastanawiałem się w głównej mierze, po co w ogóle miałby istnieć. Bardzo dużo dały mi rozmowy z moimi znajomymi i to właśnie oni zmotywowali mnie do napisania tego wszystkiego. To ciekawe, że w kontekście postrzegania świata potrafimy rozmawiać ze sobą godzinami – a co najważniejsze – potrafimy wyciągać z tych rozmów wnioski.

Stąd też wziął się pomysł. Zależy mi głównie na dzieleniu się spostrzeżeniami i zachęcaniu was do dyskusji. Poglądy są konsekwencją różnych doświadczeń i to właśnie one mnie ciekawią.

Jako ja – chcę zbudować pewnego rodzaju markę filozofii. Choć zdaję sobie sprawę w jak komiczny sposób to brzmi, to wiem, że wyrobiona filozofia pomoże mi odnaleźć stałą w tym co robię.

Skąd nazwa?

Z fotografii. ISO jest czułością reagowania filmu (lub matrycy) na światło. Wysokie ISO oznacza wysoką czułość. W moim kontekście światło nie jest niczym innym, jak wiązką cząsteczek, pozwalających na dostrzeganie różnych aspektów otoczenia. Przedstawia to sposób w jaki odbieram otoczenie oraz na jakie szczegóły kładę nacisk.

Zmiana świata – Design thinking

Jak to wspomniał Peter Drucker:

Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie.

Choć jego postać nie jest dla mnie guru, to wypowiedział w swoim życiu wiele mądrych zdań.

W projektowaniu wolę trzymać się zdecydowanie Design Thinking. Uważam, że jak w przypadku wszystkiego, to właśnie harmonia pomiędzy poszczególnymi elementami jest najważniejsza. Zrównoważenie wartości biznesowych, możliwości technologicznych i samego designu wokół naszego obiektu zainteresowań (głównie człowieka) przyczynia się do tworzenia dobrych rzeczy.

Warto także pamiętać, aby nasza działalność (lub produkt) rozwiązywała problemy obiektu naszego zainteresowania. Nie mówię tu o problemach, o których my uważamy, że istnieją. Powinniśmy sprawdzać, czy faktycznie dostrzegalne są przez społeczeństwo oraz szukać ich przyczyn. Empiryka w szeroko pojętym zakresie będzie nam tu pomocna.

Kolejnym istotnym elementem w procesie projektowania jest interdyscyplinarny zespół projektowy. W dzisiejszych czasach człowiek samemu niewiele zdziała. Nawet jeśli wymyśli przełomową technologię, to nie będzie w stanie jej wypromować. Nie będzie potrafił dostrzec produktu z różnych perspektyw.

Po to właśnie potrzebny jest zespół. Najlepiej taki, który składa się z ludzi wykraczających poza nasze kompetencje. Tim Brown w swojej książce (Change by Design: How Design Thinking Transforms Organizations and Inspires Innovation) nawiązuje do modelu T-Shaped, który łączy ludzi z twardymi kompetencjami (specjalizacjami w danych dziedzinach) poprzez kompetencje miękkie.

Ja uważam, że dodatkowo każdy członek zespołu powinien pasjonować się w swojej specjalizacji. To właśnie pasja zabija obawę przed tworzeniem. To pasja ogranicza nasz strach przed niepowodzeniem i zaprasza nas do eksperymentowania.

Na blogu będę szerzej opisywał omawiane tutaj kwestie i mam nadzieję, że zachęcę was do dyskusji. Początkowo w komentarzach, a później – kto wie? Może uda zorganizować się spotkanie i będziemy mogli podyskutować? Ale w taki sposób, żeby ta dyskusja była owocna, i żeby można było wyciągnąć z niej wnioski.

Zapraszam do czytania.
Kacper Obrzut.

Zobacz także

Koniecznie przeczytaj inne posty!

Historia o mnie

Moja historia jest całkiem złożona. Poruszam kwestie dzieciństwa, w którym to już zaczął kształtować się mój charakter – czyli o tym, w jaki sposób przeżywałem nie tylko piękne chwile.

czytaj dalej

Dyskusja

Zapraszam do komentowania. Pamiętaj, aby nie obrażać innych.